Haber

Yunanistan’da polis tarafından başından vurulan Roman çocuk öldü

Yunanistan’da bir benzin istasyonunda parayı ödemediği için polis tarafından kovalanan ve “Dur” ihtarına uymadığı için polis tarafından başından vurulan 16 yaşındaki Roman Kostas Frangulis , hayatını kaybetti. Frangulis, 5 Aralık’ta polis tarafından vurulduktan sonra Selanik’teki bir hastanede tedavi görüyordu.

16 yaşındaki çocuğun vurulmasının ardından başta Atina ve Selanik olmak üzere birçok kentte polis şiddetine karşı protestolar düzenlendi. Olayın ardından silahını ateşleyen 34 yaşındaki polis memuru görevden alındı. Memur kasten cinayete teşebbüs ve yasa dışı silah kullanmakla suçlandı ve geçen hafta ‘geçici ikametgah gözaltı’ verildi.

‘SÖZ KONUSU YAKIT VEYA PARA DEĞİL’

Polisin yargılandığı adliye önünde bir araya gelen Frangulis’in ailesi ve arkadaşları, “Mesele benzin değil, para değildi, polis Roman olduğu için öldürdü” sloganıyla polis şiddetini protesto etti.

‘SON YILLARDA BİRÇOK ROMAN ÇEKİLDİ’

Orta ve Batı Makedonya Roman Federasyonu lideri Panaiotis Sabanis yaptığı konuşmada “Adalet istiyoruz. Irkçı bir suç işlendi” dedi. Son yıllarda çok sayıda Roman erkek, yasayı ihlal ettikleri ve tutuklanmaktan kaçtıkları için polisle karşılaştıklarında yaralandı veya ölümcül şekilde vuruldu.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu