Ekonomi

Bakan Özhaseki: Temiz hava için çok çalışıyoruz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, geleceğe temiz bir miras bırakmak amacıyla hava kalitesinin Bakanlık tarafından geliştirilen sistemlerle takip edildiğini belirtti. “Temiz bir hava için çok çalışıyoruz”sözlerini kullandı.

Bakan Mehmet Özhaseki, resmi sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen 7 Eylül Uluslararası Mavi Gökyüzü için Temiz Hava Günü’nü kutladı. Bakan Özhaseki, hava kalitesinin artırılmasına yönelik Bakanlığın yürüttüğü çalışmaları aktararak, şunları söyledi: “Temiz hava, sağlıklı bir nefes. Geleceğe bırakabileceğimiz en güzel miras. Bu yıl Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen ‘7 Eylül Mavi Gökyüzü İçin Uluslararası Temiz Hava Günü’nü ‘Temiz Hava İçin Bir Aradayız’ temasıyla kutluyoruz. Bakanlık olarak ‘Temiz Hava İçin Bir Aradayız’ diyoruz; Hava kalitemizi ölçüyor, takip ediyor, geliştirdiğimiz modelleme sistemleriyle takip ederek iyileştiriyor, temiz bir hava için çalışıyoruz. ‘Dünya Temiz Hava Günü’ kutlu olsun.söz konusu.

365 SABİT ÖLÇÜM İSTASYONU İLE HAVA KALİTESİ ANLIK TAKİP EDİLİYOR

Bakanlığın yürüttüğü çalışmalarla şehirlerdeki hava kalitesinin iyileştirilmesine yönelik birçok proje hayata geçirildi. Çevre alanında hazırlanan mevzuatın ilk temalarından biri “Hava kalitesi.” Günümüzde dış hava kalitesi yönetimi ve kaynak bazlı kirlilik kontrolüne yönelik projeler yürütülmektedir. Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği çerçevesinde 365 sabit ölçüm istasyonu ile hava kalitesi anlık olarak ölçülmekte ve kamuoyu anında bilgilendirilmektedir.

YERLİ VE MİLLİ YAZILIMLARLA İNCELENİYOR

Temiz hava için hava kalitesinin iyileştirilmesi ve net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda Bakanlık tarafından geliştirilen yerli ve milli Hava Emisyon Yönetimi (HEY) Portalı ve Nefes yazılımı ile şehirlerdeki hava kalitesi 3 boyutlu ortamda inceleniyor ve hesaplanıyor. hedefler.

Yapılan çalışmalar doğrultusunda temiz hava ve net sıfır emisyon için hava kalitesinin iyileştirilmesi hedefiyle şehirlerdeki hava kirliliğinin azaltılmasına yönelik politikalar belirleniyor. İllerde ısınma, sanayi ve ulaşımdan kaynaklanan hava kirliliğini azaltacak, hava kalitesini iyileştirecek yeşil dönüşüm ve yerli çözümlerin etkinleştirilmesine yönelik çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

muthaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu